Hajhullás okai, diagnózis, kezelési lehetőségei

A hajhullás mindkét nemet egyaránt érintő probléma lehet. A haj az ember megjelenésének egyik legfontosabb eleme – legyen szó akár férfiakról, akár nőkről. A haj nagymértékben meghatározza az arc karakterisztikáját, a gondosan megválasztott, ápolt frizura pedig megnyerőbbé, ezáltal magabiztosabbá teszi az ember. Nem csoda, hogy amikor hajunk hullani kezd, pánikhangulat lesz úrrá rajtunk, hiszen mindannyian szeretnénk megőrizni egészséges megjelenésünket, amelyhez a hajunk megfelelő állapota is hozzátartozik. A hajvesztésre azonban léteznek megoldások, legyen szó akár hajbeültetésről, akár egyéb regeneratív terápiákról. Fontos szempont továbbá a megfelelő szakember kiválasztása is, mielőtt bármelyik megoldás mellett döntenénk.

A hajhullás okai

A hajhullás, hajritkulás, kopaszodás, leggyakoribb oka genetikai eredetű, azaz örökölt hajlam a férfi vagy a női típusú hajhullásra. Az ehhez társuló életmódbeli, táplálkozási tényezők együttes hatása sem elhanyagolható, de a hajhullás lehet komplex, több betegség jelenlétének együttes hatása is. A hajhullás egy rövid idő alatt lezajló esemény tünete is lehet, ami után a haj visszanő. Ilyen a stressz, a terhesség vagy valamilyen gyógyszer mellékhatása.

A különböző hormonok, gyógyszerek és betegségek önmagukban is képesek megváltoztatni a haj növekedését, állapotát és hajhullást okozni. Az okok kiderítését és kezelését követően a haj visszaáll a normális növekedési és hullási időre. A hajhullás oka lehet egészen egyszerű, mint mondjuk egy gyulladásos góc, vagy allergén – gyógyszeralapanyag.

Ezen kívül van néhány berögzült cselekvésünk, ami szintén hajritkuláshoz vezet, így összeszedtünk 9 rossz szokást, ami káros a hajnak.

Mikor kell aggódnunk hajhullásunk miatt? – okok, magyarázatok

Napi 100-150 hajszál kihullása teljesen normálisnak tekinthető, ez a haj természetes cserélődése. Tehát amíg a follikuláris egységek, azaz a hajszálcsoportok egészségesek és érintetlenek nincs ok az aggodalomra. Azonban átlagban napi 150 szál feletti hajveszteség esetén már valamilyen kezelendő probléma áll a háttérben.

A hajhullás lehet átmeneti vagy hosszan tartó folyamat. Az átmeneti hajhullás könnyen kezelhető, ha időben felismerjük az okokat.

A normális mértéket meghaladó hajhullás azt jelzi, hogy valamilyen rendellenes folyamat zajlik a szervezetben. A hajhullás oka lehet a hormonális egyensúly hiánya, betegség, külső behatás – például gyógyszerek, mérgezés.

Hajhullás okai

Milyen okok állhatnak a hajhullás hátterében?

1. Vitamin- és ásványi anyag hiány: a szervezetünk számára nélkülözhetetlen vitaminok és ásványi anyagok hiánya gyakran szoros összefüggésben áll a hajvesztéssel. Ezen vitaminok és ásványi anyagok pótlása elengedhetetlen, annak érdekében, hogy megállítsuk a folyamatot. Jellemzően a B-vitamin, a vas és cink, valamint a biotin hiánya okoz fokozott hajvesztést.

2. Betegségek: a hajhullás gyakran valamilyen betegségre vagy gyulladásra utal, amely a szervezetet érinti. A pajzsmirigy problémák is gyakran járnak hajvesztéssel. Érdemes egy vérképet csináltatni, ha fokozott hajhullást tapasztalunk.

3. COVID: az előző ponton felül külön kiemelendő a koronavírus okozta hajhullás. Lázas betegségek után gyakran kialakul átmeneti hajhullás, ami teljesen normális jelenség. Ugyanakor a COVID esetén megfigyelhető, hogy néhány esetben nem azonnal jelentkezik a probléma. A megbetegedést követően akár hónapokkal később  megjelenő intenzív hajhullás eredményeként az átlagosnál nagyobb mennyiségű hajvesztés következhet be.

3. Stressz: a szervezet egyik fő ellensége a stressz, amely hajlamosít minket különböző betegségek kialakulására, de sajnos számos nem kívánatos tünetet is képes produkálni. Ezek közül az egyik a hajhullás. Ha egy stresszes életszakaszban fokozott hajhullást tapasztalunk, érdemes figyelmet fordítani a stressz csökkentésére, mert a hajhullás mérséklődhet, ahogy az életünk kiegyensúlyozottabbá válik.

4. Hormonok: nők esetén a szervezetben lévő ösztrogén és progeszteron hormonok mennyisége szoros összefüggésben áll hajuk állapotával. A terhesség során erősödés tapasztalható, terhességet követően és menopausa jelentkezésekor pedig gyengülés és hajhullás jelentkezhet. Férfiaknál az androgén alopéciára (férfias típusú kopaszodásra) hajlamos személyek esetén a kívülről bevitt tesztoszteron nagy mértékben hozzájárulhat a hajhullás folyamatának felgyorsításához.

5. Nem megfelelő táplálkozás: a tápanyagban gazdag étrend alapvető az egészséges haj megőrzéséhez. Bizonyos étrendi korlátozások, például a vegán étrend, növelhetik a hajhullás kockázatát, ha nem biztosítják a megfelelő mennyiségű vas, fehérje és más nélkülözhetetlen tápanyagok bevitelét. 

6. Szezonális hajhullás: sokakat meglephet, és talán utolsóként jutna eszükbe, amikor hajhullásuk okát igyekeznek feltárni. Mégis, az évszakok változása is közre játszhat a probléma megjelenésénél. Nyáron a nagy meleg, a fokozott izzadás és a gyakori hajmosás károsíthatja az érzékeny fejbőrt.

7. Gyógyszerek mellékhatása: néhány gyógyszer mellékhatásaként fokozott hajhullás jelentkezhet. Ez gyakran csak átmeneti, és a gyógyszer elhagyása után a hajhullás is csökken.

8. Örökletes tényezők: az örökletes hajlam is gyakori oka a hajhullásnak, de más tényezők is hozzájárulhatnak a fokozott hajvesztéshez.

Összegezve: a normális mértéket meghaladó hajhullás azt jelzi, hogy valamilyen rendellenes folyamat zajlik a szervezetben. A hajhullás mögött állhat hormonális egyensúlyhiány, betegség, külső tényezők – például gyógyszerek, mérgezés –, vagy stressz. Javasoljuk, hogy ne csak a tüneteket kezelje, hanem igyekezzen feltárni a hajhullás kiváltó okát is, hogy hosszú távon megőrizhesse haja egészségét.

Milyen kezelési lehetőségek vannak?

A hajhullás bizonyos fajtáinak, köztük a messze leggyakoribb hormonális, androgén jellegű kopaszodásnak okai már részben ismertek. Ezért léteznek klinikai vizsgálatokkal igazolt kivonattal ellátott készítmények, amelyek a hajhullás tényleges okait kezelik, de egyik sem nyújt teljes megoldást, illetve hatásuk egyénenként változhat.

Általánosságban elmondható, hogy a klinikánkon elérhető külsőleg használatos hajszeszek, samponok, vitaminok, illetve belső szerek, valamint a regeneratív terápiák, I-PRF terápia főként lassítják, vagy megállítják a hajhullást, mindkét nem esetében. Az általunk javallott terápiák a részleges hajvisszaállításra is alkalmasak, azonban főként az androgén kopaszodás által okozott kiterjedtebb hajveszteségre egyelőre csak a megfelelően elvégzett hajbeültetés nyújt valódi, természetes eredményt.

Az androgén jellegű, azaz nemi hormon alapú hajhullás – hétköznapi nyelven a férfias kopaszodás – felelős a férfiakat érintő hajhullások 90-95%-ért. Ez a magyar népességen belül a 35 éves férfiak kb. 40%-át érinti, de az ötvenes éveik elején járó férfiaknál ez a szám már 55%.

Az érintettek hajhagymái érzékenyek egy bizonyos nemi hormonra, a dihydrotesztoszteronra – DHT. A hajhagymák a hormon jelenléte miatt miniatürizáción, azaz elsorvadáson mennek keresztül. Ez a hajhagymák ciklusát, és ezáltal a hajszálat is rövidíti.

Ennek eredménye, hogy a terminális hajat növesztő follikuláris egységek vellus hajat vagy babahajszálakat kezdjenek el termelni. Ezek a hajhagymák a végstádiumban már egyáltalán nem termelnek normális hajszálakat.

Az aga jellemzője a hajvonal típusos – norwood-skála szerinti – visszahúzódása, ezzel párhuzamosan pedig a fejbőr elvékonyodása. A folyamat végeredménye – ami az egyén hormonérzékenységtől is függ – gyakran mindössze egy, a tarkóhoz és a nyakhoz közeli patkó alakú hajas terület, ahol viszont megmarad a haj.

Erről a területről miért nem hullik ki soha a haj?

Erről a patkó alakú területről azért nem hullik ki soha a haj, mert az itt található hajszálak ellenállnak a dht hatásának. Pontosan ezt a genetikai sajátosságot használjuk ki a hajtranszplantáció, azaz a hajátültetés során.

A női hajhullás:

A nők hajhullásának kb. 80-85%-a hormonális eredetű. A hormonháztartásra ható események pl. Petefészek-daganat, férfihormon- tartalmú fogamzásgátlók szedése, terhesség, menopauza vagy átmeneti hormonális változások okozzák az elváltozást. A hajhullástól szenvedő nők többi 15-20%-ánál a stressz, gyulladásos illetve immunalapú okok állnak a háttérben.

A férfiakhoz hasonlóan a nőI típusú androgén – nemi hormon alapú – hajhullásban szenvedő nőknél is a dihydrotesztoszteron, azaz a dht felelős a hajhagymák miniatürizációjáért, elsorvadásáért. A nők többsége nem kopaszodik, hanem az egész fejen jelentkező, úgynevezett diffúz hajhullástól szenvednek. Tehát, a hölgyek egész fejtetőjét érinti a hajvesztés, de viszonylag ritka a hajatlan terület, mindenhol ritkul. Ezt az androgének – férfihormonok – okozzák, pedig csak kis mennyiségben találhatóak meg a nőI testben.

 

Vissza